Dzień dobry, Miłe Czytelniczki i nie mniej Mili Czytelnicy,
mam dziś dla Was coś specjalnego. Bo na specjalne życzenie jednej z Pań zrobionego 😊, ale i specjalnego, bo to ukochana powieść Młodych. Oddaję opracowanie Mistrza i Małgorzaty z wielką tremą. Z jednej strony to lektura poziomu rozszerzonego, a ja formalnie na takim nigdy nie uczyłam (choć przygotowywałam licealistki do matury rozszerzonej), z drugiej – to powieść, do której mam bardzo osobisty stosunek. Starałam się, abyście mogli tu znaleźć nie tylko zbiór informacji o arcydziele literatury światowej, ale też inspirujące ćwiczenia i pomysły dydaktyczne. Jak mi to wyszło, ocenicie sami.
Znów mam prośbę o komentarze.
Dziękuję za to wspaniałe kompendium 🙂 Kolejny raz korzystam z Pani materiałów. Są ogromną pomocą i inspiracją!
Dzień dobry, chce spytać, gdzie w powieści znalazła Pani datę akcji 1929 rok. Jeśli ta data naprawdę istnieje, poproszę o miejsce w powieści, to są to lata 20. XX wieku, nie 30., jak wiele opracowań przedstawia. Gdzie znajdę tę datę? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.
Dzień dobry, dziękuję serdecznie za komentarz. Rzeczywiście w powieści nigdzie nie jest wskazany dokładnie czas zdarzeń. Oparłam swoje rozumowanie na opracowaniu problemów czasoprzestrzeni w artykule Anny Chudzińskiej-Parkosadze pt. Z rozważań nad zagadnieniem czasoprzestrzeni w powieści Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”,
który został opublikowany w czasopiśmie „Acta Neophilologica” w 2013 roku, z którego zrobiłam sobie notatki.