Toruń, 9 grudnia 2021r. Konkurs literacki „Mój Norwid” i występ Inowrocławskiego Teatru Otwartego
Szanowni,
Pamiętacie, jak dwoiłam się i troiłam, aby znaleźć instytucję, która zechce być organizatorem mojego pomysłu? 8 października zeszłego roku zamieściłam pierwszy post o tym, że chcę uczcić dwusetną rocznicę urodzin Czwartego Wieszcza, a na dodatek mam szalone pomysły, jak to zrobić. . W rezultacie podjętych działań dziś miałam zaszczyt uczestniczyć w rozstrzygnięciu trzech konkursów zorganizowanych w ramach projektu: Konkurs literacki „Mój Norwid”, to znaczy konkursu na najciekawszy scenariusz lekcji o poezji Norwida, konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych: Moje spotkanie z poezją Norwida. Kartka z pamiętnika, a dodatkowo oraz konkursu literackiego dla uczniów szkół ponadpodstawowych: Norwid dziś. lub drugi temat: Ten wiersz jest dla mnie ważny – szkic krytyczny lub Jakich wartości szuka w poezji Cypriana Kamila Norwida współczesny nastolatek?, czyli esej.
Organizatorzy konkursu literackiego „Mój Norwid”
Dzięki grupom polonistycznym udało mi się zainteresować swoim pomysłem panią Przewodniczącą Sejmiku Wojewódzkiego. W rezultacie projekt został zrealizowany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Osobiście Przewodnicząca Sejmiku Województwa pani Elżbieta Piniewska objęła projekt patronatem i zechciała pełnić honory przewodniczącej jury, w skład którego wchodziła również pani prof. Paulina Abriszewska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i ja. Dzisiaj odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.
Niespodzianka
Niesamowitym przeżyciem była także artystyczna niespodzianka. Jak się okazało Pani Elżbieta Piniewska wystąpiła tym razem w roli reżysera wzruszającego do głębi przedstawienia „Wszystko jest poezja”. W konsekwencji doprowadzili mnie nieco zamglonego łzami spojrzenia.
Z prawdziwą przyjemnością przeczytałam wszystkie prace zgłoszone na konkurs literacki „Mój Norwid”, jednak wstępnie oceniłam tylko 59 prac uczniów szkół podstawowych Dawno nie przeżyłam tylu wzruszeń, doznań, nie zostałam zachęcona do spojrzenia na poezję oczami nastolatków. Podczas tej lektury przeżyłam kapitalne doświadczenie. O tym, jak cudne były to prace, przekonacie się, mam nadzieję już niedługo, kiedy gotowa będzie publikacja z konkursów.
Najważniejsze, że młodzi ludzie kochają i czytają Norwida. Jak dobrze znów być blisko młodzieży i słuchać poezji!
Rok 2021 to Rok Norwida, Baczyńskiego i Różewicza, toteż odbył się konkurs literacki „Mój Norwid”, ale rok 2022 jest Rokiem Romantyzmu Polskiego … i na pewno coś wymyślimy!
Inne ciekawostki znajdują się w kategorii Pozostałe https://zapiskipolonistki.pl/category/pozostale/
Wspaniały pomysł
🙂
Poezja i przyroda – moje pociechy😁👍
Cudownie Kasiu!
Mało dziś wielbicieli poezji wśród nas…
A na takich młodych to trzeba chuchać i dmuchać, bo niezwykle rzadkim są zjawiskiem 😁
Fajnie Cię znów widzieć w Twoim żywiole 👍
Cieszę się, że realizujesz swoje marzenia. ❤