Ostatnia staropolska uczta w Soplicowie

Szanowne, Szanowni,
przygotowałam kolejne spotkanie w cyklu „Pan Tadeusz” w szkole podstawowej. Tym razem proponuję uczniom, aby wcielili się w pomocników Wojskiego i napisali zaproszenia na ucztę staropolską, zaprojektowali podziękowania, uwspółcześnili nieco menu i nauczyli się kroków poloneza. Mam nadzieję, że będą się dobrze bawić. 

Dzień dobry! Witam Cię promiennie i zapraszam na staropolską ucztę!

Dziś spróbujemy taką biesiadę przygotować. Pomożemy trochę zapracowanemu Wojskiemu. Napiszemy zaproszenia do wybranych gości. Zredagujemy podziękowania za udział w przyjęciu wybranym gościom. (Będziesz mieć okazję do popracowania w darmowym programie graficznym Canva). Uwspółcześnimy trochę menu przygotowane przez Wojskiego i … potańczymy poloneza! Podoba się pan zajęć? To do dzieła!

 1. Najpierw daj się porwać wyobraźni. Zamknij oczy i wysłuchaj dwunastej księgi „Pana Tadeusza” . Spróbuj sobie wyobrazić przedstawiane zdarzenia.
 2. Ustal fakty:
  a) okazja, z jakiej uczta jest przygotowywana; wypisz zaręczone pary;
  b) miejsce uczty;
  c) czas (dzienną datę musisz sam (sama) ustalić);
  d) spodziewani goście honorowi;
  e) planowany przebieg uroczystości.
 3. Obejrzyj uważnie prezentację pani Anny Karpińskiej „Uczta w Soplicowie” i zwróć szczególną uwagę na te informacje, które dotyczą dziś omawianego zdarzenia. 
 4. Teraz wyobraź sobie, że znalazłeś (znalazłaś) się w świecie nie całkiem realnym – trochę współczesnym, a trochę odpowiadającym realiom roku 1812. I jeszcze wyobraź sobie, że jesteś pomocnikiem Wojskiego – ostatniego kuchmistrza odchodzącej w przeszłość Polski wskrzeszonej przez Mickiewicza na kartach „Pana Tadeusza”. Do tego świata dostał się już zwyczaj zapraszania pisemnie honorowych gości.
   Sporządź ich listę i zaprojektuj w imieniu wybranej pary narzeczonych piękne zaproszenia dla dwóch wybranych gości. Zadbaj o to, by Twoje zaproszenia były spersonalizowane, czyli skierowane do konkretnej osoby i uwzględniające jej gusta i potrzeby. Przekonaj gości dwoma argumentami, że warto wziąć udział w biesiadzie.  Nie zapominaj o poprawnym języku i zapisie.
  Możesz to zrobić w programie Canva, w którym znajdziesz sporo ładnych darmowych szablonów.  Redagując zaproszenia, pamiętaj o koniecznych elementach. Musi z nich wynikać: kto kogo zaprasza?, na co?, kiedy i gdzie ma się odbyć uroczystość?. Zobacz przykład
 5. Modny stał się również inny zwyczaj: dziękowanie gościom za przybycie na uroczystość. Zosia i Tadeusz mają za dużo obowiązków, więc pomóż im i zaprojektuj bileciki z takimi podziękowaniami. Tekst powinien być bardzo zwięzły, ale grzeczny i elegancki. Projekt możesz wykonać również w Canvie.
 6. Pan generał Henryk Dąbrowski prosił, by na przyjęciu podano obiad polski. Wojski wyszperał najstarsze polskie potrawy. Zaproponuj menu w wersji nieco bardziej współczesnej. Menu według Wojskiego znajdziesz w prezentacji „Uczta w Soplicowie”.
 7. Biesiada nie może odbyć się bez muzyki i tańca. Koncertowi Jankiela poświęcimy jedno z następnych spotkań, a dziś nauczmy się tańczyć poloneza. Zobacz, jak wspaniale robili to aktorzy na planie filmu „Pan Tadeusz” W materiałach znajduje się lekcja filmowa o polonezie z Muzykoteki Szkolnej. Jeśli możesz, ucz się kroków z partnerem, jeśli nie, spróbuj samotnie.

Zachęcam do poruszania się. Ćwicz tyle, ile możesz. Baw się dobrze! Odpoczywaj.

Dziękuję za spotkanie.

Classroom
Kod do zajęć: ecyi62y

Udostępnij

2 myśli na “Ostatnia staropolska uczta w Soplicowie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *