Wypowiedź ustna Pan Tadeusz I

Szanowni,
przedstawiam pierwszą część opracowań tematów jawnych na maturę ustną dotyczących Pana Tadeusza. Dziesięć  zaproponowanych w wykazie tematów podzieliłam na trzy grupy: pierwsza dotyczy epopei zrodzonej z tęsknoty za ojczyzną, druga opisowości poematu, trzecia zaś charakterystyki bohaterów. W każdej grupie jeden temat omówię dokładnie, prowadząc ucznia od analizy tematu przez dobór treści  i możliwych kontekstów lektury do konspektu wypowiedzi. Materiał do drugiego (i trzeciego  w pierwszej grupie) ograniczę do zaproponowania: analizy tematu, wypunktowania treści z lektury, które, moim zdaniem, należy uwzględnić, podpowiedzi, z jakich kontekstów możesz skorzystać i gdzie szukać wiadomości dodatkowych. Ostatni temat uczeń powinien opracować sam/sama. Kolejność tematów będzie uzależniona od stopnia trudności, a nie kolejności w spisie CKE.  
Zaczynam od lektur ze szkoły podstawowej, ponieważ będą one również obowiązywały na egzaminie maturalnym. Dzięki temu uczniowie mogą zacząć pracę już w pierwszej klasie. Ważne jest, aby zachowali/ły jej efekty, ponieważ w ostatnim roku mogą nie zdążyć wszystkiego ponownie opracować.        

Mam nadzieję, że takich jak to opracowań powstanie więcej, dlatego bardzo mi zależy na Państwa uwagach, pytaniach, sugestiach. 

Udostępnij

3 myśli na “Wypowiedź ustna Pan Tadeusz I”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *