Zajazd na Soplicowo – komiks

„Pan Tadeusz” nie musi być nudny i trudny. Można nakłonić uczniów, by czerpali z niego pomysły do rozwijających zabaw. Tym razem proponuję utworzenie komiksu „Zajazd na Soplicowo”. Przy takim założeniu młodzież chętniej przeczyta i postara się zrozumieć niełatwą przecież Księgę VIII. Tworzenie komiksu uczy analitycznego myślenia, skłania do selekcji materiału i zwięzłego redagowania wypowiedzi bohaterów. A także pośrednio do wnikliwego czytania obrazów. Same korzyści. Jeśli jeszcze uczniowie zdecydują się pracę wykonać ręcznie, będą mieli chwilę przerwy od komputera, o co w dobie nauczania zdalnego powinniśmy się szczególnie starać. Zapraszam Państwa do lektury mojego pomysłu. Na końcu link i kod dostępu do Classroom Google.  

Witaj w naszej bajce! Cieszę się, że znów się spotykamy!
Mam nadzieję, że tryskasz zdrowiem i energią do pracy.

Dziś chcę Ci zaproponować narysowanie komiksu na podstawie VIII księgi „Pana Tadeusza”.
Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba ustalić kilka spraw.

  1. Przede wszystkim – tekst. Wiadomo – księga VIII. Opis zajazdu nie zaczyna się od początku księgi. Wybrałam dla Ciebie najistotniejsze fragmenty, podzieliłam je na części. Przeczytaj uważnie plik Fragmenty ks. 8 i zatytułuj każdą cząstkę. Zbierz tytuły i zastanów się, czy oddają one logiczny ciąg zdarzeń.
  2. Aby dobrze wybrać i właściwie oddać na komiksowych rysunkach przebieg zajazdu, trzeba ustalić:
    a) jakie były jego przyczyny?
    b) jak się odbył zajazd?
    c) jakie były konsekwencje tego wydarzenia?
    W rozwiązaniu tych problemów pomoże Ci aplikacja Zajazd na Soplicowo.
  3. Teraz trzeba się zastanowić, w jaki sposób będzie powstawał Twój komiks: ręcznie czy komputerowo? Jeśli ręcznie, to warto się zastanowić, czy postacie będą pełnymi sylwetkami – każda inna, oddająca charakter bohatera? To byłoby cudownie! Wymaga to jednak sporo wysiłku i trochę talentu. Postacie mogą być jednak tylko symbolicznymi „patyczakami”, choć warto każdej dodać coś oryginalnego. Ciekawe spostrzeżenia znajdziecie w filmiku Jak narysować postać? Przykładów warto szukać w grafikach wektorowych. (Pamiętaj z publicznej domeny – legalne). I tu mamy dwa wyjścia – albo wzorując się na przykładach sam/a rysujesz, albo drukujesz wybrane, wycinasz i wklejasz na Twój komiks. I możliwość trzecia: tworzysz komiks komputerowo. Sprawdza się dobrze program StoryboardThat.com/, ale trzeba pamiętać, że tam na raz można wykonać tylko 3 obrazki, więc trzeba kilka razy podjąć wysiłek. Tu obejdzie się bez rysowania. Sama skorzystałam z tej opcji, ale dla przykładu zrobiłam tylko trzy sceny. Jeśli masz ochotę spójrz na moje dzieło. Decyzja należy do Ciebie. Możliwy jest też każdy inny pomysł, na jaki wpadniesz.
  4. Czas na decyzję dotyczącą scenariusza komiksu. Dobrze jest go sobie opracować i zapisać na kartce pomysły, a następnie postarać się  wyeliminować elementy zbędne najpierw scenariusz swojego dzieła.Tu musisz zdecydować z ilu kadrów będzie się składał, jakie postacie są niezbędne. Pamiętaj, że w jednym kadrze jedna postać mówi tylko raz. Zaplanuj więc dialogi tak, aby w jak najbardziej skondensowanej formie przekazać jak najwięcej treści. Pamiętaj, że tło też sporo mówi. Znów Tobie pozostawiam decyzję, ale ustalony przebieg zajazdu powinien być  przedstawiony logicznie.  Ważne wskazówki znajdziesz w filmiku Jak stworzyć dobry scenariusz komiksu? (Polecam cały cykl szkoły rysowania). Pracuj z tekstem.
  5. Jeśli chcesz skonsultować ze mną swój scenariusz, prześlij mi go w pliku edytowalnym. Z przyjemnością skomentuję.
  6. Mam nadzieję, że tworząc komiks odpoczniesz i świetnie się zabawisz. Zaufaj swojej fantazji.

    Dziękuję Ci za spotkanie. Pozdrawiam serdecznie. 

    Classroom 
    Kod dostępu: ecyi62y
Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *