Sny, widzenia – motyw literacki

Strona tytułowa Sny, widzenia - motyw litwracki
Strona tytułowa

Opracowanie dla uczniów. Matura 2023

Szanowni Państwo,

Sny, widzenia – motyw literacki to kolejna z serii Matura 2023 propozycja zgromadzenia materiału z lektur obowiązkowych i odpowiednich kontekstów, tym razem wokół tytułowego toposu. Opracowanie przeznaczone jest dla licealistów i uczniów technikum. To i inne propozycje z serii Matura 2023 znajdziecie tutaj.

Sny, widzenia – co zawiera propozycja?

Omawiam zagadnienie na podstawie lektur obowiązkowych (Mitologii, Makbeta, Romantyczności, Dziadów cz. III, Lalki, Zbrodni i kary, Sklepów cynamonowych); kilku wierszy: Do snu Jana Kochanowskiego, Dusiołek Bolesława Leśmiana i Słuchawka Wisławy Szymborskiej. Znajdzie tu też Czytelniczka/Czytelnik przykłady dzieł malarskich wykorzystujących motyw z odnośnikami do ich analizy. Całość poprzedzona jest wyjaśnieniem potrzebnych pojęć i krótkim wprowadzeniem, a zakończona podsumowaniem.

Bardzo ciekawe konteksty kulturowe do prozy Brunona Schulza można znaleźć na stronie Kanon Lektur

Prośba do Czytelniczek i Czytelników

Omówienie nie jest tym razem podporządkowane tematom z puli zagadnień jawnych. Bardzo proszę, Szanowni Państwo, dajcie mi znać, czy taka forma jest korzystniejsza niż opracowanie bazujące na tematach, jak na przykład Motyw ascezy czy jeszcze dokładniejsze opracowanie np II części Dziadów. Chciałabym znaleźć taką formułę, która w ocenie Państwa będzie najskuteczniejsza i najprzydatniejsza, a jednocześnie nie przerazi objętością. 🙂

Udostępnij

2 myśli na “Sny, widzenia – motyw literacki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *